بکارگیری تکنولوژی جدید در صنعت خرده فروشی

تحقیقات بازار و صنعت خرده فروشی

انجام مطالعات بازار، رصد و پایش وضعیت برندها در بازار همواره مورد توجه مدیران در تمامی رده های سازمانی می باشد. رویکردها و روش های متعددی و متنوع برای این منظور با توجه به ضرورت، اهداف، بودجه و زمان اجرای پیشنهاد می شود. یکی از روشهای شناخته شده در این حوزه پایش خرده فروشی ها یا Retail Audit می باشد. در این روش اطلاعات در خصوص وضعیت برندها برمبنای کیفیت حضور برند، نحوه حضور، محل حضور برند براساس شاخص های شناخته شده این حوزه انجام می شود. مهمترین شاخص های استحصال شده سهم شلف، میزان و کیفیت حضور، روند بازار و… در گروه محصولات مورد بررسی است.
این فرآیند می تواند به صورت دوره ای و منظم صورت پذیرد. از منظر اجرایی انجام اینکار نیاز به آموزش نیروها، بازدید منظم و دوره ای با استفاده از روش های آماری است. این موضوع سبب می شود هزینه های اجرا آن بالا رود. از اینرو انجام اینکار برای تمامی شرکتهای فعال در صنعت بخصوص صنایع تندگردش مقرون به صرفه نمی باشد بنابراین از اطلاعات گردآوری شده توسط شرکتهای تحقیقات بازار در این حوزه مانند: EMRC، آگاه و… استفاده می کنند.
تحلیل فضای فروشگاهی برمینای شاخص های کلیدی در حوزه coverage، shelf، share صورت می پذیرد. با توجه به اینکه ورود اطلاعات توسط اپراتور و به صورت دستی انجام می شود امکان خطا در ورود اطلاعات و یا محاسبات آن وجود دارد. خوشبختانه توسعه فن آوری اطلاعات و پیشرفته شدن روشهای مدلسازی آماری سبب شده این خطا به حداقل و در برخی از موارد به صفر برسد. این کار در قالب نرم افزارهای رینل آدیت با استفاده از روشهای شبکه های عصبی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق صورت می پذیرد. شرکتهای فعال در این حوزه با همکاری سازمان شناخته در زمینه فناوری اطلاعات از قبیل سیسکو، مایکروسافت، اینتل، دل و… موفق به راه اندازی سامانه های هوشمند ریتل آدیت شده اند. محصولات این شرکت ها نه تنها در زمینه ریتل بلکه در بخش های فعالیت های بازاریابی تجاری، مرچندایزینگ، بهبود عملکرد فروشگاهی و… نیز خدمات ارائه می کنند. یکی از شرکت های فعال این حوزه vispera نام دارد.
ویدئو زیر نحوه عملکرد این نرم افزار را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط